02. 08. 2007, MFD: Eutanazie v Česku: debata začíná
jp
Zdroj: mfd. Přečteno: 1349x
Souhlasí s ní 70 procent lidí. Jejich počet však s věkem klesá
Praha - Kdyby byla eutanazie povolena, nemuseli by Češi jezdit pro smrt do ciziny a nemohlo by se stát, že se úřady nedozvědí o smrti svého občana v zahraničí.
Aspoň to tvrdí poslanec ODS Boris Šťastný, který před časem rozvířil debatu o smrti na přání. Navrhuje zákon, který by po vzoru Belgie nebo amerického Oregonu umožnil vážně nemocným za určitých podmínek zemřít, kdy sami chtějí. „Nevyléčitelně nemocný člověk by měl mít právo rozhodnout o své smrti,“ říká.
Ve Švýcarsku není eutanazie uzákoněna, ale zákony tam umožňují svou tolerancí asistovanou sebevraždu. A podle Šťastného je zřejmě případů, kdy Češi vyrazili do zahraničí nechat se usmrtit, víc.
Snadná cesta za hranice bez návratu domů. Ostatně internetové stránky švýcarských firem na smrt jsou decentní, uhlazené. Kvetou na nich vlčí máky, o „důstojném umírání vlastní rukou“ firmy píší ve svém zpravodaji a citátem měsíce jsou dvě věty Franze Kafky: „Prvním znakem začínajícího poznání je touha po smrti. Tento život zdá se nesnesitelný, jiný nedosažitelný.“
Stránky dělají dojem, jako by výběr té vhodné agentury poslední cesty byl stejný problém, jako vybrat si z katalogu nábytku novou kuchyni. Lidí, které může nabídka oslovit, je přitom v Česku dost: s eutanazií souhlasí 70 procent lidí. Jejich počet však s věkem klesá. Takže v letech, kdy už se může lidí víc týkat, s ní souhlasí jen každý druhý.
„Povolit ji je nebezpečné. Pak může stoupat tlak ze strany příbuzných, kterým jsou nemocní na obtíž, aby zákrok podstoupili,“ bojí se pedagog Teologické fakulty Univerzity Karlovy Albert-Peter Rethman. A statistiky zemí, kde je eutanazie legální, mu dávají za pravdu: při přezkoumání úmrtí na přání se ukázalo, že nad dobrovolností přání ve stovkách případů visí otazník.
Také ministerstvo zdravotnictví je proti. „Je důležité vědět, co je ve zdravotnictví prioritou. A eutanazie to není. Současný stav pacient–lékař nebo pacient–systém není na takové úrovni, aby bylo možné vyloučit riziko zneužití eutanazie. Spíš bychom se měli zaměřit na zkvalitnění hospicové péče,“ říká první náměstek ministra Marek Šnajdr.