Horní obrázek
Linka
Média
Pátek 26.04.2024 22:26
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský

13. 08. 2007, Eutanazie po česku: vypít jed v nemocnici

jp

Zdroj: mfd. Přečteno: 1256x

-> Zpět

Vzniká návrh zákona, který by umožnil nemocným smrt na přání

Praha - Jak by mohlo vypadat za pár let umírání nevyléčitelně nemocných v Česku? Pacient, který se rozhodne ukončit své utrpení, požádá svého lékaře v nemocnici o jed. A lékař mu ho nachystá.

Pak nemocný člověk svůj poslední „lék“ buď vypije, nebo sní – podle toho, zda bude tekutý, či v pilulce. Další možností je, že svou vlastní rukou spustí přístroj, z nějž mu pak jed začne proudit do žil. Za chvíli pacient rychle a bezbolestně zemře.

Takovou podobu služby nazvané „asistovaná sebevražda“ chce prosadit lékař a poslanec Boris Šťastný. Připravuje zákon, o kterém právě začíná vést debaty s odborníky i politiky. Předložit Sněmovně by ho mohl asi za dva roky.

O odchod ze světa by si však nemohl říct každý nemocný, kterému už se nechce žít. Jen člověk bez naděje na uzdravení a prokazatelně trpící bolestmi. Zákon musí splnit další velmi důležitou podmínku – nesmí existovat možnost, jak ho zneužít. Ať už lékařem nebo příbuznými.

Pacient musí požádat několikrát

„Pacient by nejprve musel několikrát po sobě v určitých časových úsecích podepsat, že o tuto službu stojí,“ vysvětluje Šťastný.

Existuje však velká skupina lidí, kteří už požádat či podepsat nemohou, protože leží v kómatu a žijí jen díky přístrojům. A je jasné, že už se to nikdy nezmění. „Uvažuji o testamentu, který by člověk podepsal s časovým předstihem třeba tří nebo pěti let. Byl by to notářský zápis, kde by stálo, že lékař smí přistoupit k pasivní eutanazii, pokud je pacient v bezvědomí a je to nevratné,“ navrhl Šťastný. Jed do žil pacienta by pak mohl vpustit například lékař z komise, která případ posuzovala.

Debatu o eutanazii „urychlila“ informace MF DNES, že první Češi využili ve Švýcarsku služeb firmy Dignitas, která asistované sebevraždy poskytuje.

O zákonu nebudou politické strany hlasovat jednotně – s výjimkou KDU-ČSL a Strany zelených, které se staví jednohlasně proti. S eutanazií nesouhlasí ani všichni poslanci ODS, Šťastný však našel důležité spojence v opoziční ČSSD – pro je Jiří Paroubek i David Rath. „Je to užitečná věc, každý má právo se rozhodovat sám,“ uvedl Paroubek.



-> Zpět

Linka