12. 03. 2008, Pacient dostane právo na smrt
LENKA PETRÁŠOVÁ
Zdroj: mfd. Přečteno: 1161x
Ministerstvo: Lidé mají určit, kdy chtějí být „odpojeni od přístrojů“
Praha - „Já níže podepsaný při plném vědomí říkám, že pokud se ocitnu v nemocnici na hadičkách, neschopen o sobě rozhodovat a s minimální nadějí na další normální život, přeju si odpojit od přístrojů a zemřít...“ Papír podobného znění si pravděpodobně už brzy budou moci pacienti v Česku uložit u notáře. A lékaři budou muset rozhodnutí pacienta respektovat.
Počítá s tím zákon o zdravotních službách, který ministerstvo zdravotnictví právě teď chystá a o němž bude příští týden rozhodovat vláda.
Pozor: nejde o eutanazii. V zahraničí je tato praxe běžná a takovým dokumentům se říká living will, tedy vyjádření přání žít, nebo ne. Člověk si dopředu určí, co se s ním má stát v situacích, kdy o své léčbě nemůže rozhodovat sám.
„Moje ,životní vůle‘ byla sepsána v přítomnosti svědků a ověřena před více než dvaceti lety. V případě, že nebudu schopná komunikovat, popisuji, za jakých okolností, kdo a jak může rozhodovat o ukončení mého života. A teď jen doufám, že jestli taková situace nastane, přihodí se to v Americe, a ne v Česku, kde ten dokument neplatí,“ říká Jana Petrenko z organizace sdružující pacienty - Koalice pro zdraví. I další spolek pacientů plán úředníků vítá. „Jen si nejsme jisti tím, že ministerstvo zařídí, aby se o takovém dokumentu lékař dozvěděl,“ říká Vladimíra Bošková z Občanského sdružení na ochranu pacientů. V sousedním Rakousku je to totiž tak, že notářská komora má čtyřiadvacetihodinovou službu. A kdykoliv může na dotaz lékaře říct, zda pacient vyslovil přání ohledně své léčby a jaké.
„I my zvažujeme vytvoření registru podobného tomu, jaký u nás už funguje v případě lidí, kteří odmítají po smrti darovat své orgány,“ říká náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.
„Není však nutné, aby na to byl speciální tiskopis. Jde o vyjádření svobodné vůle pacienta jako u závěti - a na tu taky právníci nemají žádný formulář,“ dodává. „Zvažujeme vytvoření registru podobného tomu, jaký u nás funguje v případě lidí, kteří odmítají po smrti darovat orgány.“ náměstkyně ministra Markéta Hellerová