Horní obrázek
Linka
Média
Středa 15.01.2025 11:34
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský

23. 07. 2008, Eutanazie se nezneužívá, tvrdí nová studie

aktualne

Zdroj: ak. Přečteno: 1498x

-> Zpět

27.9.2007 | Londýn - Jsou asistované sebevraždy nástrojem, jak se legálně zbavit nepohodlného příbuzného, jak tvrdí kritici eutanazie? I když tu hypotetická možnost existuje, v praxi se to neděje.

Dokazuje to nejnovější studie amerických vědců z Utažské univerzity, kterou zveřejnil londýnský odborný časopis Journal of Medical Ethics.

"Nenašli jsme důkazy, které by potvrzovaly vážné obavy z možného zneužití," napsal ve své zprávě tým pod vedením Margarety Battinové. Autoři zkoumali případy asistovaných úmrtí v americkém Oregonu a Nizozemsku, kde je tato forma eutanazie legální.  

Průměrný věk pacienta, který se rozhodl za asistence lékaře pozřít připravený smrtící koktejl, byl sedmdesát let, a většinou šlo o lidi trpící rakovinou.  

Nepotvrdilo se ani, že by častějšími klienty center, kde se eutanazie provádí, byli v Oregonu lidé bez zdravotního pojištění, kteří by se tak teoreticky pro své příbuzné mohli stát větší zátěží.  

Zneužívají příbuzní eutanazii proti starým a nemocným lidem? Studie to neprokázala.

"Studie znovu potvrzuje, co říkáme už dlouho: dobrovolná smrt za asistence lékaře může být jen pozitivním faktorem pacientovy volby, jak ukončí svůj život," reagovala na závěry článku Ashley Rileyová z organizace Dignity in Dying (Důstojné umírání), která se eutanazii snaží propagovat ve Velké Británii. 

Odpůrci eutanazie naopak upozorňují na starší studii z Oregonu, podle níž třetina klientů před provedením eutanazie uvedla, že se cítí být zátěží pro svou rodinu. 

Problematická je i existence center, která se na asistované sebevraždy specializují.  

Například curyšská společnost Dignitas, jejíž klinika byla dnes uzavřena, čelí podezření, že si z dobrovolné smrti udělala výnosný obchod. Ani švýcarské zákony přitom neumožňují provádět asistované sebevraždy jako výdělečnou činnost.

 


Eutanazie: Předčasnou smrt zvolilo 20 tisíc Nizozemců

2.4.2008 | Den Haag - Před šesti lety vstoupil v Nizozemsku jako ve vůbec první evropské zemi v platnost zákon umožňující eutanazii. Od 1. dubna 2002 lékaři na výslovné přání umožnili zemřít téměř dvaceti tisícům pacientů. 

Injekce do žíly nebo smrtící koktejl barbiturátů v případě tzv. asistované sebevraždy ale v zemi tulipánů zůstává spornou praxí.  

Podle zprávy, kterou loni v květnu tým odborníků vypracoval pro nizozemské ministerstvo zdravotnictví, samotný zákon o ukončení života na vyžádání a asistované sebevraždě, jak se norma oficiálně nazývá, svůj účel splnil. 

"Četnost eutanazie a asistované sebevraždy klesla, zatímco procento nahlášených případů stouplo. S ohledem na ukončení života nelze mluvit o chůzi po nakloněné plošině," konstatoval tým pod vedením Onno Burumy. 

Zároveň ale dodal, že ani samotní lékaři často nevědí, jak přesně postupovat. Eutanazie (z řeckého "dobrá smrt") totiž paradoxně stále zůstává trestná, ovšem s tím, že důkazní břemeno nese státní zástupce.  

Každý případ ukončení života musí být nahlášen koronerovi a zvláštní oblastní komisi, která si od lékaře může vyžádat dodatečné materiály.  

Každý pátý případ nenahlášen

Přísné podmínky zákona ale nizozemští lékaři podle statistik neobchází: v letech 2003-2005 komise ex post  neodsouhlasily pouze patnáct případů. Na druhou stranu zůstává zhruba každý pátý případ neohlášený. 

Zatímco eutanazie je podle statistik spíše na ústupu (3500 případů v roce 2001 oproti 2325 o čtyři roky později), vědci zaznamenali naopak prudký nárůst případů smrti pacienta v důsledku pravidelného dávkování sedativ.  

V roce 2005 zemřelo po sedativní léčbě téměř 10 tisíc lidí následkem vědomého nebo nepřímého rozhodnutí lékaře, což je čtyřikrát vyšší číslo než u klasické registrované eutanazie.   

Kvalita péče o nevyléčitelně nemocné v Nizozemsku neklesla.

Sedativa = nenápadná eutanazie?

"Výsledky skutečně poukazují na to, že nárůst dlouhodobého podávání sedativ a poklesu eutanazie spolu částečně souvisí. Může se jednat o určitou formu substituce," připouští Judith Rietjenová z Lékařského centra Erasmovy university v Rotterdamu.  

Stalo se předávkování sedativy v Nizozemsku jakousi "light verzí" eutanazie?  Bert Gordijn z Katolické univerzity v Nijmegenu si to nemyslí. Podle jeho výzkumů se totiž kvalita paliativní medicíny, tedy péče o nevyléčitelně nemocné, nijak nezhoršila.

 



-> Zpět

Linka