Horní obrázek
Linka
Média
Středa 15.01.2025 11:03
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský

29. 08. 2008, Eutanazie: šéfové nemocnic v Brně jsou pro

Nela MAŤAŠEJE

Zdroj: BrněnskýDeník. Přečteno: 1550x

-> Zpět

BDeník: Petici pro zavedení eutanazie podpořilo v Brně dvakrát více lidí než v Praze. Souhlasí s ní i některé brněnské lékařské špičky.

Ředitel brněnské fakultní nemocnice v Brně­Bohunicích Roman Kraus říká:

Jsem pro. Ale buďme opatrní

Brno/ Než usedl do šéfovského křesla Fakultní nemocnice Brno, vedl Roman Kraus několik let Anesteziologicko­resuscitační oddělení v brněnské svatoanenské nemocnici. Legalizaci eutanazie by podpořil, ale jen pokud na ni zákon bude velmi přísně dohlížet.

Co by zákon musel obsahovat, abyste byl pro jeho schválení?

Musely by tam být jasné postupy, jak případnou asistovanou smrt zablokovat. Člověk by musel žádost o vlastní eutanazii třeba zopakovat v několika časových intervalech, aby bylo jasné, že si za tím stojí. Zákon by měl také umožnit jeho rozhodnutí v nějaké lhůtě vzít zpět. Měl by mít také možnost promluvit si s psychologem.

Myslíte si, že pak eutanazii nikdo nezneužije?

To samozřejmě nevím. Nedokážu odhadnout, jak dalece může na člověka působit třeba hypnóza, která by umírajícímu změnila názor.

 Setkal jste se s tím, že by lidé žádali smrt od lékařů?

Bohužel ano. Lidé v bolestech nechtějí žít, smrt je pro ně v tu chvíli vysvobození. Někdy jim může pomoct vysazení terapie. Tedy že třeba lékaři jejich životní funkce dál nepodporují přístroji.

 Stává se to často?

Na jednotkách intenzivní péče se o vysazení marné terapie rozhoduje dnes a denně. Třeba pacienta, kterému neslouží plíce, můžeme dát na plicní ventilátor, kde přežije dva tři dny. Proč ho ale trápit? Bez ventilátoru pak zemře rychleji a bez bolesti. Stejně tak se lidem s rakovinou, kteří umírají, někdy nedává kardiostimulátor, i když ho potřebují. Museli by podstoupit další operace, další bolest. To je ale úplně něco jiného než eutanazie. Ta je totiž záměrným ukončením života. 


Eutanazie: šéfové nemocnic jsou pro

Brno/ Kdyby si Marie Valentová z Brna posledních deset let mohla vybrat mezi životem a smrtí, volila by to druhé. Kvůli nemoci ji trápila nesnesitelná bolest. Eutanazii, tedy smrt na vlastní žádost, by v takovém případě podle zjištění brněnského Deníku Rovnost schvalovala většina Brňanů. Včetně ředitelů velkých nemocnic. A pod petici za její uzákonění se včera na náměstí Svobody podepsalo přes sto lidí, což bylo dvakrát více než v Praze.

„Maminku nemoc trápila už od pětaosmdesáti. Nemohla chodit, strašně ji to bolelo. Říkala, že už by chtěla umřít. Kdyby byla možná eutanazie, určitě bych s tím souhlasil,“ říká dnes syn Marie Valentové Josef. Byl jedním z lidí, kteří včera v Brně petici za eutanazii podepsali.

„Eutanazii chceme prosadit do zákona. Člověk by měl rozhodovat o svém osudu sám,“ uvedl organizátor petiční akce Milan Hamerský. Podle něj má petice přimět nerozhodné senátory, aby podpořili návrh zákona o eutanazii jejich kolegyně Václavy Domšové .

Pokud by hlasovali Brňané, zákon by uspěl. Redaktoři brněnského Deníku Rovnost měli včera problém najít v ulicích někoho, kdo by se postavil proti. Z padesáti oslovených lidí s eutanazií nesouhlasil jen jeden.

Pro legalizaci jsou i ředitelé největších brněnských nemocnic. „Když člověk umírá v těžkých bolestech a nemůžeme mu pomoct, je to strašné. Rozhodně by se ale zákon musel pečlivě právně ošetřit, aby ho nikdo nemohl zneužít,“ myslí si ředitel Úrazové nemocnice Petr Svoboda. Stejně uvažuje i ředitel svatoanenské nemocnice Petr Koška a ředitel fakultní nemocnice v Bohunicích Roman Kraus.

Naopak šéf brněnské hematoonkologie Rostislav Vyzula eutanazii odmítl. „Když jsem se stal lékařem, přísahal jsem, že se budu snažit lidem pomáhat. A člověku lze pomoct vždy,“ řekl Vyzula.

Brněnští politici mají spíše problém s formulací zákona. „Stejně jako trest smrti i eutanazie je konečné řešení, které nezvrátíte. Možná proto jsem spíš proti, pokud to nebude skutečně dobře ošetřené zákonem,“ prohlásil primátor Brna Roman Onderka.

Zcela proti návrhu zákona jsou pak brněnští lidovci. „Jako křesťan ctím desatero, ve kterém se píše, že nezabiju. Každý člověk by měl umřít přirozenou smrtí. Dnes navíc lékaři mohou lidem od bolestí hodně ulevit,“ upozornil lidovecký náměstek primátora Daniel Rychnovský.

I kdyby zákon parlamentem prošel, lidé by mohli využít eutanazie jen ve výjimečných případech. „Nemohli by skončit život, kdyby měli deprese nebo amputovanou nohu. Šlo by o ni žádat, jen pokud by lékař řekl, že už není šance se vyléčit,“ dodal Hamerský. Senátoři budou zákon projednávat v září.



-> Zpět

Linka