Horní obrázek
Linka
Média
Středa 15.01.2025 11:21
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský

30. 10. 2012, Neoživujte mě, děkuji!

x

Zdroj: Dnes, deník. Přečteno: 2846x

-> Zpět

Každý má nyní možnost odmítnout v případě vážného úrazu nebo nevyléčitelné nemoci lékařskou péči. A doktoři jeho přání musí vyslyšet

Pražský deník: Nechci oživovat, žádají první čeští pacienti
Praha – Osmašedesátiletá paní Marie bojuje s rakovinou. Statečně. Nechtěla by se ale dostat do situace, kdy bude jen bezmocně ležet připojená k přístrojům. Nyní si může předem určit, kdy a za jakých okolností ji lékaři nemají oživovat. „Až to se mnou bude špatné a dostanu k tomu třeba infarkt, možná nebudu chtít, aby mě nahazovali zpátky,“ uvažuje nemocná Marie.
Předem vyslovené přání se netýká jen oživování. Jeho prostřednictvím může pacient odmítnout jakoukoliv zdravotní péči v případě, že už o sobě nebude schopný rozhodovat, a to včetně Alzheimerovy choroby. Dosud sice bylo takové přání možné, zdravotníci ho však nemuseli respektovat. Nově jim to ukládá zákon.
„Ze své praxe mohu říct, že se dříve vyslovené přání nejčastěji vyskytuje u Svědků Jehovových, ale postupně se začínají objevovat i přání typu DNR (Do Not Resuscitate, tedy neresuscitovat),“ vysvětluje lékař a právník Jan Skácel z advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a Partneři.
 
Odpojení? Zatím jen někde
Předem daný souhlas však má svá omezení. „Pokud bude pacient v kómatu, není možné ho jen tak odpojit. Stejně tak pokud se lékaři dostane přání do ruky, až když už začne pacienta ošetřovat. Souhlas se totiž netýká možnosti, kdy by lékař aktivně způsobil smrt. Oproti tomu, pokud bude mít nemocný srdeční zástavu, zdravotníci by ho na jeho přání neměli oživovat,“ vysvětluje Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce Praha.
Jenže ani podle právníka Jana Skácela není hranice mezi aktivním a pasivním způsobením smrti příliš jasná. „Najdou se právníci, a je jich spíše většina, a dost možná i lékaři či jiní odborníci, kteří budou tvrdit, že odpojení od přístrojů aktivním ukončením života není.“
Jeho slova potvrzuje i pražská Nemocnice Na Homolce. „Budeme respektovat i přání pacienta, které by vedlo k odpojení od přístrojů. Pouze ale na základě přesně specifikovaných podmínek a okolností, za nichž by si daný pacient přál být odpojen. Takovou situací by mohl být například vegetativní stav, při němž se jedná o těžké a nevratné poškození mozku,“ vysvětluje mluvčí Homolky Jitka Kalousková. Co tedy dělat, pokud máte o dříve vyslovené přání zájem? Nejdříve je třeba, abyste od svého praktického nebo jiného lékaře dostali ústní i písemné poučení. Souhlas s ověřeným podpisem pak pořídíte u notáře. Pokud chcete mít jistotu, že vaše přání bude respektováno, mějte ho vždy při sobě nebo si ho nechte založit do zdravotní dokumentace.
Souhlas má platnost pět let a lze ho vyslovit i během hospitalizace. Podat ho pochopitelně nesmějí děti a nesvéprávní.


20.4.2012 Mladá fronta DNES Neoživujte mě, děkuji!
Považuji za nedůstojné přežívat jen na přístrojích, v takovém případě mě nechte raději zemřít. I tak může vypadat dříve vyslovené přání. Člověk na ně má právo od 1. dubna.
Každý pacient má nově právo na dříve vyslovené přání. Tedy určit, co všechno s ním mohou lékaři v akutním stavu dělat. A zakázat jim třeba i některé zákroky. V zahraničí je to poměrně běžná praxe. Člověk si sám předem určí, jak chce, aby s ním lékaři zacházeli, když se dostane do vážných zdravotních komplikací. Takových, kdy už nebude schopen svoje požadavky sdělit. Od počátku dubna platí něco podobného i u nás.
Díky němu můžete lékařům zakázat konkrétní zákrok či jim dopředu říci, jak by měli postupovat, když se váš stav prudce zhorší a vy již nebudete schopni jim tuto informaci předat.

Nejčastějším příkladem je třeba zákaz resuscitace, tedy oživování. Zakázat pacient dopředu může i to, že si nepřeje podat krevní transfuzi, když ji bude po vážné nehodě potřebovat.
Člověk může odmítnout také způsoby provedení daného zákroku. Tedy například to, aby nebyl napojen na ventilátor nebo na dialyzační přístroj. Pacient sice může lékařům zakázat, aby jej oživili, ale žádat je o usmrcení nemůže.
„Zákon obsahuje také pojistku proti eutanazii, když stanoví, že dříve vyslovené přání nelze respektovat, pokud nabádá k činnostem, které vedou k aktivnímu ukončení života pacienta. Tedy například odpojení od přístrojů nebo podání smrtelné dávky léku,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
 
Lékaři i právní experti právo vysloveného přání vítají
 
Pokud chcete i vy něco pro jistotu vzkázat lékařům, budete muset vyvinout trošku aktivity. Zdravotnická zařízení formulář nemají, na této stránce přinášíme jen návod, jak tiskopis sestavit. Sepíše ho například praktický lékař, který vás zároveň poučí, co přesně daný zákrok znamená. Poté si musíte nechat úředně ověřit svůj podpis. Může se však stát, že ač jste dříve vyslovené přání sepsali, zdravotnické zařízení je nedodrží. Pokud budete zraněni při dopravní nehodě a formulář máte v peněžence, nikdo jej pravděpodobně hledat nebude. „Nebyl zřízen žádný registr, proto se lékař o přání pacienta nemusí nikdy ani dozvědět. Nemusí ho nikde hledat,“ vysvětluje nedostatky právník Tomáš Doležal z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva.
Přání dejte buď do nemocnice, kam byste pravděpodobně při akutních potížích byli převezeni, tedy té nejbližší, nebo je předejte příbuzným, aby je lékařům v případě potřeby předali. Toto přání má platnost pět let od chvíle, kdy jste je sepsali. Pak je musíte obnovit, jinak nebude platné.

Dříve vysloveným přáním nemůžete rozhodovat o tom, zda chcete, či nechcete darovat orgány. To je upraveno v transplantačním zákoně. Pokud darovat orgány nechcete, musíte se zaregistrovat do registru osob, které s odběrem nesouhlasí.
 
1. Seznam zákroků
Co říká zákon: Zde vypíšete slovně svá přání a preference. Přání musí mít konkrétní podobu. Nelze napsat, že si přejete například „přijatelnou kvalitu života“. Není možné zmocnit ani jinou osobu, aby na základě těchto obecných preferencí rozhodla o ukončení péče. Je důležité, aby pacientovo přání bylo v momentě jeho vyslovení „předvídatelné“. Pokud pacient nemohl budoucí situaci předvídat, pouhé jeho obecné preference nebudou moci být respektovány, pokud by znamenaly újmu pro pacientovo zdraví. Jak to chápat: Předvídatelné znamená, že si člověk dokáže představit, jaké potíže ho čekají. Například u dopravní nehody. Do kolonky napíšete například: v případě, že mi bude následkem úrazu hrozit nepohyblivost, nechci být oživován.
 
2. Poučení lékaře
Co říká zákon: Lékař musí do písemného formuláře pacientovi přesně popsat, o čem se rozhoduje a jaká rizika mu hrozí. Pacient by měl být poučen ideálně svým praktickým lékařem. Bez lékařova poučení je pacientovo přání nicotné a nebude na ně brán zřetel. V zahraničí je přitom zvykem, že stačí zajít se dvěma svědky k notáři. Předem vyslovené přání je možno vyslovit též až v nemocnici, ale pouze pokud jde o péči, která se v dané nemocnici poskytuje. Nelze tedy například během pobytu v LDN rozhodnout třeba o chemoterapii či ozařování. Jak to chápat: Vyslovené přání musíte vždy sepsat s lékařem.
 
3. Doba platnosti
Co říká zákon: Stanovuje, že „platnost dříve vysloveného přání je pět let“. Například pacient se zjištěnou progresivní demencí tak může rozhodnout o tom, co se s ním bude dít, jen pro prvních pět let případné nesvéprávnosti. Poté už sám žádné nové přání nebude schopen vyslovit, a to dosavadní pozbude platnosti. Dále tedy o něm budou již rozhodovat lékaři společně se zákonnými zástupci jmenovanými soudem. Jak to chápat: Platnost může člověk omezit, pokud to neudělá, platí celých pět let.
 
4. Rozhodnutí lékaře
Co říká zákon: Zákon zde umožňuje zvrátit rozhodnutí pacienta, pokud se v době rozhodování domníval, že daný stav je neléčitelný, ale mezitím se na něj vynalezla účinná léčba. V praxi však dává lékařům určitou možnost nerespektovat pacientovu vůli, pokud nebudou chtít a budou schopni zdůvodnit si to vývojem medicíny. Jak to chápat: Když napíšete, že nechcete být oživováni v případě porušení míchy, abyste neskončili na vozíčku, vaše přání bude platit jen v případě, že lékaři neobjevili metodu, která dokáže míchu opravit.
 
5. Povinnosti a práva lékaře
Co říká zákon: Pokud lékař včas nezíská originál pacientova přání nebo toto přání nebylo již dříve zaznamenáno v dokumentaci a zahájí například přístrojovou podporu, nebude už moci respektovat přání pacienta být od přístrojů odpojen. České právo obecně dává pouze možnost nezahájit přístrojovou podporu, ale neumožňuje ji z vůle pacienta ukončit, byla-li zahájena. Lékař by se svévolným ukončením život udržující léčby mohl vystavit právní odpovědnosti. Náš zákon tak neřeší, co s pacienty, kteří mohou na přístrojové podpoře bez schopnosti vnímat okolí a bez reálné naděje na zlepšení přežívat třeba i mnoho let. Jak to chápat: Když zkolabujete, přijede záchranná služba, naintubuje vás a okamžitě napojí na ventilátor, pak už na něm musíte zůstat. I když budete mít v papírech napsáno, že si to nepřejete. Pokud toto dříve vyslovené přání lékaři najdou až později, od ventilátoru vás prostě neodpojí, protože by to bylo jednání, které povede k smrti. A to zákon výslovně zakazuje.
 
6. Způsobilost a plná moc
Co říká zákon: V České republice není zákonem předvídána tzv. trvající plná moc, která by umožňovala ustanovit pro budoucnost zmocněnce-blízkou osobu, které důvěřuji a která za mne vždy rozhodne. Naopak, zákon stanoví, že dříve vyslovené přání nelze uplatnit, jde-li o nezletilé pacienty nebo pacienty zbavené způsobilosti k právním úkonům. Momentem zbavení způsobilosti tak platnost dříve vysloveného přání končí. Jak to chápat: Například se dozvíte, že trpíte alzheimerem. Víte, že na tom budete mnohem hůř, a nechcete, aby vás v takovém stavu oživovali. Své přání sepíšete. Problém je, že když se vaše demence prohloubí, budete zbaven právní způsobilosti a soud vám určí zákonného zástupce. V tu chvíli vaše přání přestává platit. Podle právníků je toto ustanovení nelogické.
 
7. Ověření
Platný dle zákona patrně není prostý písemný dokument bez ověření; pokud lékař nebude mít originál či úředně ověřenou kopii k dispozici, nebude moci pacientovu vůli respektovat.
 
***
Jak sepsat dokument, který vyjádří například přání, zda máte být oživováni
Já (jméno, rodné číslo, adresa) vyslovuji pro případ, kdy bych se dostal do takového zdravotního stavu, ve kterém nebudu schopen vyslovit souhlas, nebo nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb a způsobem jejich poskytnutí, následující dříve vyslovené přání: Pod každé číslo doplňte informace podle návodu v boxech na této straně.
1. Žádám, aby následující zákroky či typy léčby nebyly zahajovány
2. Poučení lékaře.
3. Toto dříve vyslovené přání platí od (datum sepsání přání) do (pět let od data sepsání).
4. Jsem si vědom, že lékař nemusí respektovat mé přání, pokud od doby jeho vyslovení došlo v poskytování zdravotních služeb, k nimž se toto přání vztahuje, k takovému vývoji, že lze důvodně předpokládat, že bych nyní již vyslovil souhlas s jejich poskytnutím.
5. Jsem si vědom, že lékař nesmí respektovat mé přání, pokud nabádá k takovým postupům, jejichž výsledkem je aktivní způsobení smrti
6. Jsem si vědom, že toto dřívevyslovené přání pozbývá platnosti, budu-li zbaven způsobilosti k právním úkonům; v takovém případě za mne rozhodne zákonný zástupce.
7. Úřední ověření.
O autorovi: Připraveno ve spolupráci s Ondřejem Dostálem, právníkem Platformy zdravotních pojištěnců
 



-> Zpět

Linka