Horní obrázek
Linka
Aktualně
Čtvrtek 23.05.2024 14:35
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský
15.05.2011 Eutanázii cizinců nezakážeme, rozhodl Curych v referendu
 

Eutanázii cizinců odmítli zakázat v referendu voliči ve švýcarském Curychu. Proti zákazu asistované sebevraždy se vyslovilo 84,5 procenta z 378 788 občanů, proti změnám vůči cizincům 78,4 procenta. Švýcarské zákony umožňují nevyléčitelně nemocným lidem či osobám s těžkými bolestmi nebo vážným postižením ukončit život s pomocí speciálních organizací.

Konzervativní strany chtěly zpřísněním legislativy učinit přítrž "turistice za smrtí" do kliniky Dignitas, která poblíž největšího švýcarského města i vážně nemocným cizincům pomáhá ukončit jejich život. V Curychu každoročně asistovanou sebevraždu podstoupí na 200 lidí.

Referendum o znemožnění "turistiky za smrtí" prosadily konzervativní strany Spolková demokratická unie a Evangelická lidová strana Švýcarska. Podle nich by měli mít právo na asistovanou sebevraždu v Curychu jenom cizinci, kteří mají na území kantonu alespoň jeden rok trvalý pobyt.
Tyto strany jsou v menšině a velké strany na levici i na pravici vyzvaly své voliče, aby hlasovali proti změně.

Eutanázie ve Švýcarsku od roku 1941

Švýcarské zákony umožňují nevyléčitelně nemocným lidem či osobám s nesnesitelnými bolestmi nebo vážným postižením ukončit život s pomocí speciálních organizací. Jejich pracovníci jim za určitých podmínek připraví smrtící nápoj. Pacient si ho vezme sám a vypije ho.
Studie však ukazují, že liberální švýcarské legislativy využívá stále více cizinců a stále častěji o asistovanou sebevraždu žádají i lidé, kteří ještě nejsou nevyléčitelně nemocní.
Švýcarská vláda proto chce zákon zpřísnit tak, aby byla jistota, že budou eutanázie využívat jen lidé v posledním stadiu nevyléčitelné nemoci. Kromě toho bude chtít alespoň omezit "turistiku za smrtí".


 
Linka