Horní obrázek
Linka
Aktualně
Čtvrtek 23.05.2024 14:34
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský
28.02.2012 blesk, týden: Nizozemsko zavádí mobilní doktory smrti
 

Nizozemsko chce svým umírajícím občanům ještě více zpřístupnit možnost zvolit dobrovolnou smrt z rukou lékaře. V zemi budou od začátku března fungovat specializované mobilní lékařské týmy, které budou provádět eutanazii a do domácností pacientů budou dojíždět na zavolání. Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, mnoho lékařů ji však z etických důvodů odmítá provádět.

Nizozemsko chce svým umírajícím občanům ještě více zpřístupnit možnost zvolit dobrovolnou smrt z rukou lékaře. V zemi budou od začátku března fungovat specializované mobilní lékařské týmy, které budou provádět eutanazii a do domácností pacientů budou dojíždět na zavolání. Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, mnoho lékařů ji však z etických důvodů odmítá provádět.

S myšlenkou na vznik služby, kterou budou moci využít lidé, jejichž lékař eutanazii odmítl vykonat, přišla Nizozemská společnost pro dobrovolný odchod ze života (NVVE). Nakonec ji schválila i vláda. Předpokládá se, že novou možnost budou nejčastěji využívat lidé s mentálním postižením nebo ti, kteří trpí nějakou formou demence.

První tým složený z lékaře a zdravotní sestry má začít pracovat 1. března v Haagu, postupně však k němu přibude dalších pět výjezdních skupin. S žádostí o eutanazii jim budou moci zavolat sami pacienti nebo jejich rodinní příslušníci. Odborníci pak posoudí, zda dotyčnému mohou jeho přání zemřít splnit - podle zákona smějí lékaři provádět eutanazii pouze u lidí, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou, mají silné bolesti a není naděje na zlepšení jejich stavu.

"Mnoho nizozemských lékařů má stále strach eutanazii provádět. Odvolávají se na své náboženské přesvědčení nebo jednoduše neznají přesné zákonné podmínky, které tuto oblast regulují," tvrdí Walburg de Jongová, mluvčí NVVE. Ta také popsala standardní postup, jímž lékaři během eutanazie postupují. "Nejdřív podají pacientovi injekci, která je uvede do hlubokého spánku, pak následuje další dávka, která zastaví dýchání a srdeční činnost."

I když je v Nizozemsku eutanazie už deset let povolená, téma stále vzbuzuje velké kontroverze a kritika se ozývá i po oznámení zavést mobilní lékařské týmy. Ještě silněji se proti nizozemské praxi bouří odborníci ze zahraničí. "Usmrcení při domácí návštěvě, to je další nabídka nizozemského hnutí pro eutanazii, která opovrhuje lidským životem," řekl agentuře DPA Eugen Brysch, předseda německé nadace zaštiťující hospicovou péči.

Počet eutanazií v Nizozemsku od jejího zavedení roste. Nyní podle oficiálních čísel volí každoročně dobrovolnou smrt na 2700 lidí. Zastánci eutanazie předpokládají, že zavedením mobilních lékařských týmů počet nemocných, kteří se rozhodnou lékaře požádat o odchod ze života, stoupne možná až o tisícovku.27.2.2012 blesk.cz: Smrt na telefonu: V Nizozemsku si euthanazii objednáte na zavolání

Jiný kraj, jiný mrav. Zatímco eutanazie není v Česku povolená vůbec, v Nizozemí bude dostupná i po telefonu! Od začátku března by totiž měl fungovat v zemi tulipánů a větrných mlýnů nový systém mobilních lékařských týmů, které dorazí po zavolání za kýmkoliv, kdo bude chtít dobrovolně odejít na věčnost a bude mít pro to odpovídající argumenty.

"Nejdřív podají pacientovi injekci, která je uvede do hlubokého spánku, pak následuje další dávka, která zastaví dýchání a srdeční činnost," popisuje činnost lékařů při domácí eutanazii mluvčí Nizozemské společnosti pro dobrovolný odchod ze života (NVVE).
Legální jsou eutanazie v Nizozemsku od roku 2002 a jejich počet od jejich zavedení rok od roku roste. Zatím však pouze na klinikách.

Nyní proto přišla společnost NVVE s novinkou, kterou již schválila i vláda - od 1. března bude v Haagu pracovat první lékařský tým, který se bude vydávat na výjezdy za eutanazií přímo do domovů pacientů!
Smrt přivezou na zavolání

Pro ty, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou bez naděje na zlepšení stavu bude k dispozici horká linka a tým odborníků. Cílem je především ukončení pacientova trápení. Ale také vyplnění nedostatků nizozemského zdravotnictví.

"Mnoho nizozemských lékařů má stále strach eutanazii provádět. Odvolávají se na své náboženské přesvědčení nebo jednoduše neznají přesné zákonné podmínky," dodává mluvčí NVVE.

I přesto, že je eutanazie součástí nizozemské společnosti skoro již 10 let, stále nad ní panují vášnivé diskuze. "Usmrcení při domácí návštěvě, to je další nabídka nizozemského hnutí pro eutanazii, která opovrhuje lidským životem," zareagoval ostře Eugen Brysch, předseda německé nadace na péči o děti, na plánovaný rozvor smrti v lékařských kufřících.


 
Linka