Horní obrázek
Linka
Aktualně
Čtvrtek 23.05.2024 14:30
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský
24.08.2012 Británie: Paralyzovaný muž marně bojoval o právo zemřít. Nyní skonal
 

 
V Británii zemřel ochrnutý Brit Tony Nicklinson, který u soudu nedosáhl beztrestnosti pro lékaře, jenž by mu pomohl ukončit život. Informovali o tom jeho advokáti. Nicklinsonova rodina upřesnila, že zemřel dopoledne doma na zápal plic. Skonal šest dní poté, co mu justice odmítla právo na asistovanou smrt a co kvůli tomu začal držet hladovku.

V Británii zemřel ochrnutý Brit Tony Nicklinson, který u soudu nedosáhl beztrestnosti pro lékaře, jenž by mu pomohl ukončit život. Informovali o tom jeho advokáti. Nicklinsonova rodina upřesnila, že zemřel dopoledne doma na zápal plic. Skonal šest dní poté, co mu justice odmítla právo na asistovanou smrt a co kvůli tomu začal držet hladovku. Policie podle agentury AFP nepokládá smrt za podezřelou, ale za přirozenou.

Osmapadesátiletý muž byl paralyzován od krku dolů od roku 2005, kdy při zahraniční služební cestě utrpěl mozkovou mrtvici. Nicklinson, který předtím hrál amatérsky rugby i jinak sportoval a byl aktivní, nemohl po mrtvici mluvit a od krku byl ochrnutý. Potřeboval neustálou péči a komunikoval s okolím jen obtížně. Duševně však byl v pořádku.

Začátkem roku se obrátil na soud s žádostí o zaručení beztrestnosti pro lékaře, který by mu pomohl zemřít. Minulý týden však ve svém sporu neuspěl; soud rozhodl, že nelze obejít zákon, který může případně změnit jen parlament.

Nicklinson se v reakci na rozhodnutí justice podle stanice BBC rozplakal a vyjádřil politování, že ho zákon odsuzuje k nedůstojnému a bídnému životu, který označil za "živý zlý sen". Prohlásil, že je zdrcen, a podle AFP trval dále na svém přání "důstojně zemřít".

Právní zástupkyně rodiny Saimo Chahalová na tiskové konferenci uvedla, že jeho zdraví se rychle zhoršovalo poté, co po oznámení justice minulý týden odmítal potravu a o víkendu dostal zápal plic. Uvedla, že zemřel "v klidu" ve svém dome v jihoanglickém městě Melksham za přítomnosti své manželky a dvou dcer. Dodala, že Nicklinson byl odvážný, odhodlaný a bojovný až do konce.

Britská policie sdělila, že nebyla přivolána na místo úmrtí, že nezačalo žádné vyšetřování a že úmrtní list podepsal lékař, který postiženého muže vídal pravidelně. Tím podle AFP policie dala najevo, že smrt nepovažuje za podezřelou.

Nicklinsonova dcera Beth na Twitteru uvedla: "Nemohla jsem si přát lepšího a silnějšího otce! Nyní už máš klid." 

Eutanazie je v Británii nelegální, ale jistá expertní komise podle AFP v lednu doporučila politikům dosavadní právní úpravu přehodnotit s cílem povolit lékařům pomáhat ukončit život pacientům, kteří jsou nevyléčitelně nemocní.


 
Linka