Horní obrázek
Linka
Aktualně
Čtvrtek 23.05.2024 14:54
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský
31.12.2013 Mami, nechci žít. První země říká ano dětské eutanazii
 

aktualne.cz/ Pokud návrh projde i dolní komorou, stane se Belgie první zemí, která eutanazii neomezí věkem

 

Brusel - Belgie má nakročeno k tomu, aby znovu posunula definici liberální společnosti. Horní komora parlamentu rozhodla, že právo na dobrovolné ukončení života náleží i malým dětem. 

Jedenáct let poté, co Belgičané umožnili eutanazii nevyléčitelně nemocným dospělým, totiž Senát schválil změnu zákona, která takové právo přiznává i lidem mladším osmnácti let. 

Výsledek pátečního hlasování byl jednoznačný. Pro bylo 50 senátorů, proti 17. Nyní norma míří do dolní komory parlamentu, přičemž její stoupenci doufají, že projde ještě před květnovými volbami.

 

Rodiče musí souhlasit

Páteční "ano" znamená, že by se nevyléčitelně nemocné děti v posledních stadiích choroby mohly samy rozhodnout, že už dál nechtějí žít. Jejich přání však budou muset posvětit rodiče a psycholog, který posoudí, že je malý pacient schopen fatální rozhodnutí dostatečně zvážit. 

"Je to důležitý krok, nejen pro děti, ale také pro lékaře, kteří se dostávají do takových situací," řekl deníku The Guardian jeden z předkladatelů zákona Jean-Jacques De Gucht ze strany Otevřených vlámských liberálů a demokratů.

 

Deprese stačit nebudou

Na rozdíl od dospělých ale děti nebudou moci žádat o dobrovolné ukončení života z psychických důvodů (například dlouhodobých těžkých depresí), upozornil CNN Kenneth Chambarae z Bruselské svobodné univerzity. 

Pokud zákon projde i dolní komorou parlamentu, stane se Belgie první zemí na světě, která zruší věkovou hranici pro právo na eutanazii. 

Dobrovolný odchod ze života už mohou zvolit nezletilí v Nizozemsku. Tam však zákony pamatují pouze na děti starší dvanácti let. Od roku 2002, kdy je něco takového možné, tuto možnost využilo pět pacientů. 

Také v Belgii by s největší pravděpodobností bylo podobných případů minimum. Chambarae z Bruselské svobodné univerzity ale vysvětluje, že jde především o to, aby děti nebyly diskriminovány.


 
Linka