Horní obrázek
Linka
Aktualně
Čtvrtek 23.05.2024 15:03
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský
29.08.2014 LN: Zákon je potřeba. Případy divoké eutanazie budou přibývat, říká právník
 

PRAHA - Úmrtí pacientky v rumburské nemocnice přinese na stoly poslanců staronové téma. Po šesti letech dostanou znova k posouzení zákon o eutanazii. „Je potřeba. Případy zneužívání a divoké eutanazie budou přibývat,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz právník a navrhovatel zákona Milan Hamerský. Sám navrhuje eutanazii, kterou nebudou provádět lékaři, ale pacienti sami. Personál nemocnice by jim jen asistoval.

Lidovky.cz: Po prázdninách chcete poslancům předložit návrh zákona o eutanazii. Máte napsané dvě verze návrhu. Proč?

Jde o dvě různé realizace eutanazie. Ta švýcarská verze (bez účasti lékaře - pozn. red.) je pro Čechy jinak dostupná, protože ji Švýcarsko povolilo mimo nemocnice na dvou nebo třech klinikách a bez ohledu na státní občanství. Zatímco v ostatních zemích - v Belgii, Holandsku i Lucembursku - je to jenom pro občany těch států. V belgickém pojetí eutanazii provádí lékař.

 

Eutanazie v Česku?

V současnosti mohou smrtelně nemocní pacienti v Česku odmítnout léčbu a rozhodnout se, že nechtějí dostávat léky nebo být připojeni na přístroje. Eutanazie ale v Česku legalizovaná není.

 

    Před šesti lety se o to pokoušel právník Milan Hamerský. Jeho návrh zákona, který by dobrovolnou smrt umožňoval, tehdy smetl ze stolu Senát. Po prázdninách chce Hamerský návrh zákona předložit znovu.

 

    Citlivou diskusi rozhýbal případ úmrtí pacientky v rumburské nemocnici. Spekuluje se totiž o tom, zda sestra, která je nyní viněná ze zabití, pouze nevyhověla přání nemocné pacientky. (více čtěte zde.)

 

    Lidovky.cz:  Ke které se spíše přikláníte?

    Úplně „nejlepší“ je asi ta, která platí v Oregonu (jeden ze tří amerických států povolující eutanazii - pozn. red.) nebo ve Švýcarsku. Jde tedy o asistovanou smrt. Lékař jen napomůže, eutanazii ale lidé provedou sami. To je asi ten nejlepší možný způsob, protože nedochází ke konfliktu svědomí lékařů a dalších osob. Člověk, který je na pokraji smrti, má vážné nemoci a bolesti, a není pravda, že je léky dokážou utlumit. Při zachování nějaké kvality života samozřejmě. Lékaři mohou podávat léky, které tlumí bolest, ale když je pacient v polokómatu, je jasné, že necítí bolest. To už necítí vůbec nic. Takže to probíhá třeba tak, že pacient zmáčkne tlačítko a pak dostane směs z léků, které ukončí jeho život. Těch léků, které se pacientovi dávají, může být několik. Některé působí na srdce, jiné na dýchací cesty.

 

    Lidovky.cz: Jak by podle českého zákona měla smrt proběhnout?

    V našem zákoně by tuto otázku řešilo ministerstvo zdravotnictví, protože medicína se neustále vyvíjí. Nemá smysl psát do zákona přímý postup, tedy jaké léky užít nebo jakou technikou eutanazii provést.

 

    Lidovky.cz: Co všechno by měl zákon obsahovat? Jsou nějaká omezení?

    Lékaři, se kterými jsem o tom diskutoval, jsou pro, aby bylo pojetí zákona co nejužší. Ti, co jsou proti zneužití zákona o eutanazii, zase chtějí, aby to bylo co nejsložitější. Jenomže právě ta složitost vytváří situace, a dochází k nim i v Belgii, že lékaři zákon obchází. Tamní lékaři přiznávají, že jednají i mimo zákon, protože nesplnili úplně všechny náležitosti. Přísnost zákona pak vede k jeho obcházení. Jako právník bych chtěl varovat před tím, abychom prolomili tu morální bariéru, řekli eutanazii ano, ale pak vytvořili tak složitá pravidla, že v podstatě budeme nutit lékaře zákon obcházet.

 

    Lidovky.cz: Tušíte, jak silnou podporu máte napříč sněmovnou?

    Morální témata se vždycky dost nečekaně překlápí. U takových témat mohou nastat různé nečekané situace. Například v Lucembursku se vévoda vzdal pravomocí, aby se pod něj nemusel podepsat. Většina české společnosti je pro, s eutanazií souhlasí více než 60 procent lidí. Asi čtvrtina lidí je proti. A pak je skupina lidí, kteří by souhlasili jen za určitých podmínek, nebo neví. U politiků by bylo záhadou, kdyby rozložení jejich názorů bylo jiné. Všichni asi očekávají, že lidovci budou proti. A nikomu se nechce pálit si prsty s takovým zbytným tématem, když by to vládní strana blokovala.

    ČTĚTE TAKÉ ANKETU MEZI POSLANCI:

 

    Eutanazie v Česku? To bychom rovnou mohli zavést trest smrti, míní politici

 

    Lidovky.cz: Je nějaký poslanec nebo senátor, který návrh aktivně prosazuje?

    V Senátu bylo asi šest nebo sedm senátorů, mezi nimi i sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří před volbami tvrdili, že jsou pro eutanazii. Nikdo ale není takový, že by si to téma vzal, nějak ho prosazoval, sehnal si k tomu podklady a dral by se za něj. Já takového člověka budu hledat. Myslím, že je nejpravděpodobnější, že bych ho mohl najít v ČSSD. Trochu mě ale překvapuje, že se k tomu ANO, jako liberální hnutí, příliš nemá...Uvidíme, jak se to bude celé vyvíjet. Ale přesně takové případy (úmrtí pacientky v Rumburku - pozn. red.) to lámou a posouvají, aby si šedá poslanecká zóna uvědomila, že je tu tenhle problém a je potřeba přijmout zákon.

 

    Lidovky.cz: Někteří jsou ale jasně proti...

    Ti, kteří eutanazii nechtějí, ji nevyužijí. A ti, kteří jsou pro, by tu možnost měli. To není nic proti ničemu. A stejně k tomu bude muset dojít, protože případy zneužívání a divoké eutanazie budou přibývat s tím, jak se medicína vyvíjí...

 

    Zdroj: http://www.lidovky.cz/eutanazie-nic-proti-nicemu-kdo-nechce-nevyuzije-ji-rika-pravnik-ps8-/zpravy-domov.aspx?c=A140824_170548_ln_domov_sk


 
Linka