Horní obrázek
Linka
Aktualně
Čtvrtek 23.05.2024 15:06
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský
28.08.2014 Aktualne: Eutanazie pacientům pomůže, opakuje autor odmítaného zákona
 

Právník Milan Hamerský se několikrát neúspěšně pokoušel prosadit zákon o dobrovolné pomoci k ukončení života. Případ z rumburské nemocnice mu nahrává, aby své snahy oprášil.

Praha – Už před šesti lety se právník Milan Hamerský snažil u zákonodárců najít podporu pro zákon o eutanazii. Neuspěl a dobrovolné ukončení života tak v Česku stále není povoleno, ačkoliv jeho zavedení podporuje podle průzkumů dlouhodobě přes šedesát procent obyvatel.

Hned po prázdninách však Hamerský hodlá svůj návrh znovu donést k politikům.

 

Diskusi, zda eutanazii zlegalizovat podobně jako v zemích Beneluxu, chce právník otevřít v reakci na události posledních dní: policie obvinila z vraždy dnes už bývalou zdravotní sestru z rumburské nemocnice.

Sestra měla podle policie způsobit smrt sedmdesátileté těžce nemocné pacientky. Oficiálně zatím není jasné, zda šlo o nedbalost, nebo úmysl. Podle informací MF Dnes však měla padesátiletá zdravotní sestra pacientce s vážným onkologickým onemocněním pomoci od utrpení podáním draslíkové injekce za zády ošetřujícího lékaře.

I proto Hamerský hodlá za politiky zajít. Má sepsané dvě varianty textu a od září se pro jednu z nich bude snažit najít podporu v parlamentu.

 

"Od jednoho známého lékaře jsem slyšel, že radí umírajícím, aby si v noci přetáhli igelitový pytlík přes hlavu, že je to nejlepší. Já si to neumím představit. Myslím, že lékaři mají člověku pomoci zmírnit utrpení," argumetuje Milan Hamerský v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz

 

Zdravotní sestra z rumburské nemocnice, která podle dostupných informací ukončila život pacientce, byla obviněna z vraždy. Jak se na ten případ díváte?

 

Nerad bych se pouštěl do spekulací, věc se bude šetřit. Obecně nesouhlasím s tím, aby kdokoli komukoliv ukončoval život bez jeho souhlasu. Podle toho, jak je případ popsaný, se jedná o vraždu. Pokud ta sestřička bude schopna prokázat, že o to byla požádána, pak je to nápomoc k sebevraždě, což je také trestný čin. Myslím, že se do podmínečného trestu nevejde a pravděpodobně půjde do vězení. Je to šílená situace, která je dána tím, že neexistují pravidla.

Argumenty pro a proti eutanazii:

 

Pro

    Umírající se může rozhodnout, že dobrovolně ukončí život, je to jeho právo

    Eutanazie pomůže ukončit utrpení nevyléčitelně nemocných

    Eutanazie je jen forma sebevraždy – a ta trestná není

    Ve vyspělých zemích (Belgie, Nizozemsko) je eutanazie legální, fungovala by i v ČR

    Eutanazie už de facto funguje, zákon by to tedy neměl poskytovat

 

Proti

    Hippokratova přísaha lékaři přikazuje, aby pacientovi neubližoval

    Společnost nesmí dovolit, aby jakákoliv skupina lidí legálně zabila jinou

    Eutanazie je nemorální a proti etice

    Nemocní mohou být k ukončení života přinuceni okolím a zákon může být zneužíván

    Eutanazie je vražda a člověk není pánem přírody

 

V jakém stadiu je tedy návrh zákona, který propagujete?

Mám napsané dvě verze: belgickou, při které eutanazii provede lékař. Druhá, švýcarská varianta, je už eutanazie bez lékařů, tedy asistovaná sebevražda. Při ní nemocný člověk přijede do kliniky, kde mu namíchají koktejl, který sám požije.

 

Většina lékařů je proti verzi, při které by život ukončil lékař. S oběma návrhy jsem ale oslovil poslance a senátory. Například Jeroným Tejc (ČSSD) mi sdělil, že by byl připraven o tématu diskutovat. Po prázdninách ho tedy oslovím. Podle mých informací se uskutečnila anketa mezi současnými ministry a šest z nich řeklo, že by bylo pro eutanazii.

 

To ale není ani polovina vlády. Má navíc návrh širokou podporu zákonodárců, když to tak v minulosti nebylo?

 

Zatím to nevypadá, že by eutanazii poslanci masivně podporovali. Dlouhodobě ji podporuje 62 % lidí. Mnozí politici mají vyloženě nasliněný prst a sledují, odkud foukají názory lidí. Je mi tedy záhadou, že se ještě třeba z řad levice nenašla větší skupina podporovatelů. Situace je zralá na to, aby se mezní situace slušně řešily zákonem.

 

Jaké máte pro eutanazii argumenty?

V dnešní době si člověk může ukončit život sám. Žijeme v době, kdy spousta lidí umírá a nemá odvahu nebo schopnosti svůj život ukončit. Od jednoho známého lékaře jsem slyšel, že radí umírajícím, aby si v noci přetáhli igelitový pytlík přes hlavu, že je to nejlepší. Já si to neumím představit. Myslím, že lékaři mají člověku pomoci zmírnit utrpení. Proto zákon prosazuji.

 

Jak eutanazii upravují zákony?

V Česku se eutanazie trestá jako vražda podle trestního zákoníku až 18 lety vězení. Asistovaná sebevražda, která je možná například ve Švýcarsku nebo Kanadě, je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě, a to i ve stadiu pokusu.

 

Eutanazie je legální v Nizozemsku, Belgii (od letoška i pro nezletilé) a Lucembursku. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií je v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám.

 

Jaké jsou ve vašem návrhu podmínky, které pro eutanazii musí být splněny?

Lékaři mě přesvědčují, aby byl zákon co nejjednodušší, podmínek bylo co nejméně a výběr smrti byl na umírajícím. Máme dvě podmínky: člověk musí být v terminálním, konečném stadiu života a mít nevyléčitelnou smrtelnou chorobu. Eutanazie tudíž není řešením například pro lidi na invalidním vozíku, kteří přišli o nohy. Druhou podmínkou je, že o eutanazii musí nemocný sám požádat a je při tom způsobilý k právním úkonům.

 

A musí požádat písemně jako v Nizozemsku?

I to jsme řešili, ale nakonec jsme to nechali jen na ústní formu. Lékař to po domluvě zanese do dokumentace, jako když například ústně souhlasíte s operací – je to stejný režim. Ještě také musí stav pacienta potvrdit nezávislý lékař z jiného oddělení, nejlépe z jiné nemocnice.

 

Nebojíte se, že se takového zákona dá lehce zneužít?

Z mého pohledu ho zneužít nejde. Když umíráte a rozhodnete se zemřít, je to svobodné rozhodnutí. Argument o zneužívání považuji za nesmyslný. Odpůrci říkají: nechme to na lékařích, nechme to na vztahu mezi nimi. To pak ale otevírá prostor pro situaci, která se stala v Rumburku, což je naprosto nepřijatelné.

 

A co argument s lékařskou Hippokratovou přísahou?

Ten je naprosto absurdní. Hippokratova přísaha je pohanská modlitba, kterou nikdo nemůže v plném znění dodržovat. Je také v rozporu s potraty. Nevím o žádném lékaři, který by přísahou v této věci argumentoval. Nikdo neřeší, že v Česku se ročně realizuje asi dvacet tisíc potratů. Všichni ale zuřivě diskutují o tom, že by umírající lidé zemřeli po svém souhlasu dříve a zamezilo se ohromnému utrpení.


 
Linka