Horní obrázek
Linka
Paragraf
Úterý 05.12.2023 03:57
Institut Karla Havlíčka Borovského
Souhlasíte s tím, aby náš právní řád umožňoval ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka? (zdroj: CVVM 13.5.2015)
Ano (spíše ano) (66%)
 
 
Ne (spíše ne) (26%)
 
 
Neví (8%)
 
 
 
Mgr. Milan Hamerský

21. 03. 2008, Konference v senátu - "Důstojná smrt"

přepis

Zdroj: lira. Přečteno: 3052x

-> Zpět

přepis vystoupení zástupců ODS, LiRA, ČSSD, KDU-ČSL, lékařů, veřejnosti

Velmi úspěšná konference proběhla v senátu 11.3.2008 za spolupráce senátorky Václavy Domšové a předsedy liberálů Milana Hamerského.

 

zahájení

Senátorka Václava Domšová:

Dovolte, abych vás přivítala v prostorách Senátu Parlamentu ČR a poděkovala vám, že se konference na téma „důstojná smrt“ zúčastňujete v takovémto počtu.
Omlouvám pana Tomáše Julínka, ministra zdravotnictví, a vítám mezi námi místopředsedu Jana Rakušana, Mariána Hoška, nám. ministra práce a sociálních věcí, Františka Korbela, nám. ministra spravedlnosti, poslance Borise Šťastného a další hosty.

Je ode mne asi dost troufalé pořádat ve spolupráci se senátním klubem SNK konferenci na tak těžké a složité téma. Navíc nejsem v této věci ani v oborech souvisejících odborníkem.

Jsem jen senátorkou, která ve svém okolí často slyší to kontroverzní slovo euthanasie skloňovat ve všech pádech. Poslouchám zásadní odpůrce i příznivce takovéhoto odchodu z našeho světa. Myslím si, že je ale důležité o tomto tématu hovořit, a to velice otevřeně a z různých úhlů pohledu a ve všech souvislostech. Je potřeba odpovídat na všechny otázky, které nás v této souvislosti napadají. Možná právě proto jsem přesvědčila své kolegy, abychom otevřeli toto téma i na půdě Senátu.

Naší ambicí dnes není říci euthanasii ano či ne, naší ambicí je zahájení otevřené a věcné diskuse na parlamentní půdě, která možná poukáže i na nedostatek kvalitní paliativní péče a třeba i na nejrůznější rizika. Je i možné, že v závěru dnešní diskuse nabudeme přesvědčení, že naše společnost ještě k uzákonění tak složité věci nedospěla.

Pojďme tedy otevřít toto téma, pro někoho možná pověstnou Pandořinu skříňku, a to věcně a pokud možno bez zbytečných emocí. Pokusme se společnými silami dojít k nějakému všeobecně přijatelnému závěru či doporučení. Hledejme průsečík v odpovědích na otázky, které nás v souvislosti se slovy euthanasie či důstojná smrt napadají. A to všechno ve smyslu toho, aby odchod člověka z tohoto světa byl pokud možno důstojný a svobodný.

celý přepis - 29 stran A4 v .RTF

http://www.milanhamersky.cz/download/konference080311prepis.rtf

 -> Zpět

Linka